OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Slimáky

Vitajte na stránke akvarium.wbl.sk v sekcii Slimáky

 

Pre veľa akvaristou sú akvárijné slimáky škodcami, ale treba si uvedomiť, že slimák tak isto ako všetky živožíchy, spĺňa svoju funkciu v ekosystéme. Slimáky ako také sú veľmi prospešné, taktiež záleží od druhu. Preto by som tu chcel rozpísať jednotlivé druhy, ktoré obývajú moje akváriá a ich význam a funkcie.

 

Kotúlky

Ide o najmenej obľúbený druh, nakoľko sa veľmi rýchlo rozmnožuje, resp. premnožuje, viacmenej sa u akvaristou využíva ako potrava pre mäsožravé slimáky alebo niektoré druhy rýb. V akváriu však vie byť aj prospešný, požiera riasy, čistí sklo, požiare nadbytočnú potravu, a jedna z takých väčších výhod je, že v prípade úhynu rybky, ktorú si nevšimnete, ju títo slimáci zožerú, takže sa nerozkladá v akváriu. Problém je s premnožením, a to nie v tom, že to nepôsobý dobre na vzhľad akvária, ale že pri veľkom množsve nadmerne spotrebovávajú kyslík vo vode a výkalmi špinia vodu.

Vežovka malajská

Ide o veľmi užitočného slimáka, hlavne v akváriách s rastlinami, cez deň ho nevidno, je zahrabaný v dne, vyliezajú len cez noc a požierajú tak isto ako každý slimák - nadbytočnú potravu, riasy a pod... Dôležitou funkciou je prekyprovávanie akvárijného dna, čo je veľmi užitočné pre rastliny. Nepremnožujú sa až tak rýchlo ako kotúľky ale ak sa im darí, po čase sa ich objavý v akváriu viac ako dosť. Čiže pri premnožení je to ako s kotúľkami. Odporúčam ale aj tak do každého akvária s rastlinami a jednoducho kontrolovať, či sa Vám cez deň nehýbe celé dno :-) Čo je ešte dôležité u týchto slimákov pripomenúť, a viem to potvrdiť z vlastnej skúsenosti, že fungujú ako ekologiký alarm. Ako som spomínal cez deň ich takmer nevidno, vyliezajú iba ak je tma, ale ak sa stane, že hromadne cez deň vylezú až k hladine, znamená to, že sa niečo deje s vodou alebo filtráciou. V mojom prípade sa to stalo, keď sa mi upchal filter a všimol som si to na druhý deň.

Piskorka Melanoides granifera

je to príbuzný druh vežovky malajskej, čiže charakteristika je rovnaká, majú len o niečo väčšiu a mohutnejšiu ulitu

Ampulárie

význam ako u kotúliek, dorastajú zhruba do 3cm, rozmnožujú sa o niečo pomalšie ako kotúľky, na rozdiel od kotúliek dospelé kusy si poslúžia ako pekná okrasa v akváriu, akvárijné rastliny nepožierajú. Taktiež treba dávať pozor na premnoženie, inak je účinok ako u ostatných slimákov

Clea Helena

Ide o veľmi obľúbeného slimáka pre akvaristov, zabezpečuje redukovanie premnožených ostatných slimákov (ako kotúľky, vežovky a pod) sú veľmi pekne sfarbené, po ostatných slimákoch zostáva len prázdna ulita, ak sa ostatný slimáci v akváriu  minú, postačí im aj klasická potrava pre ryby. Ich rozmnožovanie je pomalé, takže nehrozí premnoženie ako u hore uvedených druhov slimákov.

Webová stránka bola vytvorená pomocou on-line webgenerátora WebĽahko.sk